Polityka regionalna Unii Europejskiej

Hynek Böhm

Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

Polityka regionalna Unii Europejskiej

Unijna polityka regionalna jest polityką inwestycyjną, która stanowi długoterminowy priorytet Unii Europejskiej i największą część jej budżetu. UE wspiera tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność, wzrost gospodarczy, poprawę jakości życia i zrównoważony rozwój. Inwestycje w tych dziedzinach przyczyniają się do realizacji strategii „Europa 2020”. Polityka regionalna stanowi także wyraz solidarności UE z krajami i regionami słabiej rozwiniętymi – środki są kierowane do tych obszarów i sektorów. → Współpraca transgraniczna stanowi ważną część polityki regionalnej.

Celem polityki regionalnej jest zmniejszenie znaczących dysproporcji gospodarczych, społecznych i terytorialnych istniejących wciąż pomiędzy różnymi regionami Europy. Dysproporcje te są niezgodne z niektórymi podstawowymi zasadami UE, m.in. jednolitym rynkiem i wspólną walutą. W niniejszym artykule omówiona zostanie w szczególności koncepcja polityki regionalnej jako całości – bez akcentowania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. W znacznej części opieram się na interpretacji artykułu flamandzkich autorów Tiesa Vanthilla i Ann Verhetsel (2012).

Ostatnie 30 lat uważane jest za trudny okres dostosowawczy dla wielu krajów europejskich. Niektóre rządy – zwłaszcza w „starej” UE – stanęły w obliczu niskiego tempa wzrostu gospodarczego, wysokiej stopy bezrobocia wśród osób młodych, dużej liczby osób długotrwale bezrobotnych oraz problemów rozwoju gospodarczego skumulowanych w regionach, na przykład na obszarach poprzemysłowych, regionach peryferyjnych i śródmiejskich. Jednocześnie rządy musiały utrzymać swoje sektory gospodarki, od tradycyjnego rolnictwa po zaawansowane sektory przemysłowe i usługi biznesowe oparte na wiedzy w zglobalizowanym środowisku produkcyjnym (Barca i in. 2012). Niektóre kluczowe cechy obecnych procesów globalizacji – co oczywiście dotyczy również współpracy transgranicznej – są istotne w badaniu rozwoju polityki regionalnej (tamże). Ponadto głębokie zmiany technologiczne i instytucjonalne ukształtowały przewagę konkurencyjną regionów. Zmiany te zwróciły uwagę na znaczenie miejsca dla wzrostu gospodarczego i znaczenie bliskości w lokalizacji działalności gospodarczej (Rodríguez-Pose, Crescenzi 2008). Ogólnie stwierdzono, że „globalne miasta-regiony/city-regions” odgrywają kluczową rolę w generowaniu wzrostu gospodarczego. W związku z tym wydaje się, że ze względu na zmieniającą się rolę regionu w rozwoju gospodarczym polityka ukierunkowana na regiony uległa znacznym zmianom w zakresie celów, zasięgu geograficznego, zarządzania i instrumentów polityki (OECD 2010).

Zmiany paradygmatu polityki regionalnej

Stary paradygmat polityki regionalnej skupiał się na odgórnym procesie (ang. top-down) podejmowania decyzji przez rząd centralny lub agencje zewnętrzne, jednocześnie w dużej mierze ignorując mieszane, zintegrowane i/lub oddolne (ang. bottom-up) podejścia (Barca i in. 2012; Wolfe 2011). W krajach europejskich kluczowe elementy polityki rozwoju regionalnego według starego paradygmatu oparto na projektach infrastrukturalnych (takich jak drogi, koleje, infrastruktura portowa i urządzenia sanitarne) w regionach opóźnionych i peryferyjnych, tworzeniu miejsc pracy poprzez industrializację z wykorzystaniem pomocy państwa i strategiach inwestycji wewnętrznych mających na celu wspieranie i przyciąganie filii wiodących międzynarodowych firm. Te elementy polityki szczególnie podobały się decydentom ze względu na ich prostotę, namacalność i popularność (Bachtler, Yuill 2001).

Ograniczenia tradycyjnej polityki rozwoju, opartej na teoriach wzrostu i teorii rozwoju z lat pięćdziesiątych XX w., stały się w Europie Zachodniej widoczne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych (Wolfe 2011). Ogólnie rzecz biorąc, polityka rozwoju regionalnego była niespójna, z ograniczonym lub zerowym powiązaniem między wydatkami na politykę regionalną a regionalnym podziałem wydatków w innych obszarach polityki. Departamenty rządowe stworzyły sektorowe programy rozwoju, które obejmowały niewielką integrację instrumentów lub koordynację w różnych obszarach polityki (Wolfe 2011). Co więcej, te same rozwiązania zastosowano do podobnych problemów w różnych miejscach bez uwzględnienia specyfiki szerszego kontekstu regionalnego i lokalnego (Barca i in. 2012). Według różnych autorów odgórne podejście do rozwoju regionalnego (ang. top-down approach) nie okazało się skuteczne w realizacji głównych celów polityki regionalnej, a mianowicie w rozwiązaniu problemu koncentracji bezrobocia, poprawie sytuacji ekonomicznej regionów i zmniejszeniu dysproporcji pomiędzy nimi (De Brabander i in. 1992; OECD 2009). Pomoc państwa i interwencja przemysłowa w upadających gałęziach przemysłu oraz duże projekty doprowadziły do niezrównoważonej polityki, pogorszenia sytuacji regionów przemysłowych i dalszej marginalizacji gospodarczej wielu regionów peryferyjnych i wiejskich (zob. np.  Grabher 1993 na temat regionu Ruhry).

W przeciwieństwie do top-down approach (odgórnego podejścia do rozwoju regionalnego) rządy krajowe i regionalne powoli dostosowywały się do rosnącej złożoności problemów regionalnych (Hassink, Klaerding 2011; Lagendijk 2011). W 2009 i 2010 r. OECD (OECD 2009), Komisja Europejska, Bank Światowy i Bank Rozwoju Ameryki Łacińskiej opublikowały serię bardzo wpływowych raportów na temat interwencji w ramach polityki rozwoju regionalnego. Fabrizio Barca, Philip McCann i Andrés Rodríguez-Pose (2012: 138) wskazują, że te raporty dotyczące strategii rozwoju „prawdopodobnie odzwierciedlają zbiorową reakcję na rosnący niepokój związany ze sposobem prowadzenia polityki rozwoju i jej konsekwencjami”.

Raporty pokazują dynamiczną debatę na temat polityki regionalnej, która jest podzielona na dwa radykalnie różne poglądy (Barca i in. 2012; Pike i in. 2010). Z jednej strony terytorialnie niezorientowana (ang. spatially blind) koncepcja polityki rozwoju regionalnego, z naciskiem na korzyści aglomeracji i efekty uboczne wynikające z geograficznej koncentracji wzrostu (Barca i in. 2012); z drugiej strony podejście place-based approach, które zakłada, że kontekst geograficzny pod względem cech instytucjonalnych, kulturowych i społecznych ma znaczenie. Ponadto koncentruje się na roli instytucji w rozwoju regionalnym (zob. np.  Garcilazo i in. 2010). Podejście zorientowane terytorialnie (ang. place-based approach) okazało się najbardziej wpływowe w myśleniu o przyszłości rozwoju regionalnego i polityki spójności w Unii Europejskiej (Wolfe 2011).

Można wyróżnić trzy powiązane ze sobą elementy, które pobudzają te nowe zmiany w polityce regionalnej (Barca i in. 2012). Po pierwsze, rośnie świadomość, że ze względu na specyfikę i złożoność regionu należy opracować i ukształtować politykę na poziomie regionalnym (Lagendijk 2011). Ten wzrost świadomości należy rozpatrywać w powiązaniu z procesami globalizacji, które sprawiły, że rozwój stał się bardziej umiejscowiony i złożony. Globalizacja ujawniła znaczenie lokalnych cech i zasobów, na których opiera się konkurencyjność regionów, na przykład jakość regionalnej bazy kapitału ludzkiego, rozwój regionalnych polityk innowacji, obecność sieci i klastrów oraz dostępność konkretnej infrastruktury wiedzy (Rodríguez-Pose, Crescenzi 2008).

Po drugie, rośnie tendencja do decentralizacji różnych kompetencji związanych z dziedzinami rozwoju (np. polityką badawczą, polityką innowacyjną, polityką rozwoju regionalnego) w krajach europejskich (OECD 2010), która wynika ze zróżnicowanej kombinacji czynników społecznych, kulturowych, ekonomicznych i politycznych. Tam, gdzie początkowo na poziomie regionalnym dostosowywano krajowe polityki i instrumenty, poszczególne regiony w różnych państwach członkowskich wzmocniły możliwości adaptacji polityk i mają większe znaczenie w programowaniu regionalnym i koordynacji polityk (Lagendijk 2011). To oczywiście wpływa pozytywnie również na realizację współpracy transgranicznej.

Po trzecie, wpływ polityki UE odegrał kluczową rolę w opracowaniu bardziej strategicznych metod wspierania regionalnego rozwoju gospodarczego (Manzella, Mendez 2009). Program rozwoju regionalnego na poziomie europejskim został wprowadzony po raz pierwszy w 1975 r. i od tego czasu podlega ciągłemu procesowi zmian i ewolucji, chociaż ramy europejskiej polityki regionalnej pozostają wciąż zorientowane odgórnie (Cabus 2002; Wolfe 2011). Od końca lat osiemdziesiątych XX w. opracowanie i wdrożenie europejskiej polityki regionalnej stanowiło platformę do pracy z programami, w tym również programami współpracy transgranicznej INTERREG (Scott 2000). Ponadto usprawniony został rozwój oddolny poprzez wspieranie lokalnych partnerstw organizacji w celu opracowywania własnych programów.

John Bachtler i Douglas Yuill (2001) nazywają ten proces zmianą paradygmatu polityki regionalnej. Raport OECD (2010) popiera pogląd Bachtlera i Yuilla i empirycznie dowodzi, że istnieją szeroko rozpowszechnione przesłanki do zidentyfikowania zmiany paradygmatu, która obejmuje nowe cele, nowy zasięg geograficzny, nowe formy governance i nowe instrumenty polityki na rzecz rozwoju regionalnego. Tabela 1 ilustruje przesunięcie paradygmatów polityki regionalnej.

Nowy paradygmat

„Nowy paradygmat polityki regionalnej” jest „oparty na miejscu, wielopoziomowości, innowacyjności i jest ukierunkowany na różne typy regionów” (OECD 2009; Wintjes, Hollanders 2010). W dużo większym stopniu uwzględnia → współpracę transgraniczną, np. za pośrednictwem klastrów transgranicznych (Kurowska-Pysz 2016). Według Barcy i in. (2012) podejście zorientowane na rozwój powinno być skoncentrowane na budowaniu i wzmacnianiu instytucjonalnym, poprawie dostępności towarów, usług i informacji oraz promowaniu innowacji i przedsiębiorczości. Ponadto zasadniczymi cechami tego podejścia są: dostosowanie interwencji do konkretnych kontekstów i ich powiązań przestrzennych, a także pozyskiwanie i gromadzenie wiedzy oraz informacji o preferencjach lokalnych podmiotów. Potrzebne jest podejście kompleksowe, ukierunkowane na endogeniczne zasoby lokalne i wiedzę. Jak wspomniano powyżej, głównymi celami polityki regionalnej w starym paradygmacie były: promocja zwiększonych inwestycji, tworzenie miejsc pracy i zapewnienie infrastruktury dla rozwoju gospodarczego (Bachtler, Yuill 2001). Wyraźnie widzimy ewolucję w koncepcyjnej podstawie polityk rozwoju od atrybutów regionalnych, takich jak koszty produkcji, dostępność pracowników i infrastruktury, do regionalnych potencjałów, które podkreślają obecność innowacyjnego środowiska, klastrów i → sieci międzyregionalnych i transgranicznych. Obecnie nacisk kładzie się na kwestie konkurencyjności, takie jak innowacje, tworzenie sieci, jakość kapitału ludzkiego i przedsiębiorczość.

Tab. 1. Zmiana paradygmatu polityki rozwoju regionalnego

 Stary/klasyczny paradygmatNowy/współczesny paradygmat
Podstawy koncepcjiteorie lokalizacji przemysłowej; kluczowymi czynnikami są atrybuty regionalne, np. koszty produkcji, dostępność klasy robotniczejteoria regionu uczącego się; kluczowymi czynnikami są atrybuty regionalne, np. innowacyjne środowisko, grupy, sieci
Cele równość poprzez zrównoważony rozwój regionalnyzwiększenie sprawiedliwości i konkurencyjności poprzez innowacje i przedsiębiorczość
Główne ramy polityczne tymczasowa kompensacja aktualnych problemów regionów opóźnionych w rozwoju, reagująca na wstrząsy (np. upadek przemysłu) → reaguje na problemy eksploatacja niewykorzystanego potencjału we wszystkich regionach zagrożonych konkurencyjnością regionalną poprzez programowanie regionalne i strategiczne (np. strategie inteligentnej specjalizacji) → proaktywne dla potencjału
Zakres działań podejście sektorowe z ograniczonym zestawem sektorów → wąskie (np. polityka gospodarcza lub przemysłowa)zintegrowane i kompleksowe projekty rozwojowe o szerszym zakresie polityki → obszerne (integracyjne projekty rozwojowe)
Orientacja przestrzenna ukierunkowanie na regiony opóźnione w rozwoju, w obszarach administracyjnych ukierunkowanie na wszystkie regiony, zorientowanie na funkcjonalne obszary gospodarcze
Podejścieposzukiwanie rozwiązania dobrego dla wszystkich (ang. one-size-fits-all approach) podejście o szczegółowym kontekście (podejście zorientowane terytorialnie, ang. place-based approach)
Fokus egzogeniczne inwestycje i transfery endogeniczne zasoby lokalne i wiedza
Instrumenty program motywacyjny z dotacjami i pomocą państwa, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury i pomocy dla przedsiębiorstw program rozwoju z mieszanymi inwestycjami dla miękkiego i twardego kapitału dotyczącego rynku pracy, infrastruktury, środowiska biznesowego
Aktorzy odgórna polityka rozwoju kierowana przez rząd centralnyrozwój polityki kooperacyjnej przez różne poziomy rządu i różne zainteresowane strony
Oceny/Wyniki ewolucja ex post, wymierne wyniki ocena ex ante, ewolucja ex post, trudności w mierzeniu wyników
Źródło: Vanthillo, Verhetsel 2012.

Ponieważ rozwój gospodarczy wykazuje znaczną zmienność przestrzenną, polityka regionalna we wszystkich swoich formach koncentruje się na problemie zróżnicowanego rozwoju przestrzennego (Bachtler, Yuill 2001; OECD 2009; Wintjes, Hollanders 2010). Debata na temat celów polityki regionalnej często odbywa się między tradycyjną dychotomią efektywności a celami równości. Barca i in. (2012) definiują dychotomię w następujący sposób: „Efektywność polega na pełnym wykorzystaniu potencjału każdego miejsca lub regionu. Sprawiedliwość polega na zapewnieniu równych szans osobom bez względu na miejsce zamieszkania”. W przypadku UE napięcie między efektywnością a równością można znaleźć również w jej polityce regionalnej. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. debata zmieniła się od promowania międzynarodowej konkurencyjności i innowacyjności w kierunku ułatwiania konwergencji poszczególnych państw członkowskich i regionów. Kwestia konwergencji stała się ważniejsza wraz z rozszerzeniem Unii Europejskiej do 28 państw członkowskich. Ponadto w traktacie z Lizbony stwierdzono, że państwa członkowskie powinny „promować spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną”. Tym samym spójność terytorialna uznana została za podstawowy cel Unii Europejskiej, co dodatkowo legitymizuje i umożliwia współpracę transgraniczną. Traktat implikuje, że terytorium ma znaczenie, a polityka regionalna powinna być osadzona w szerszych ramach strategii „Europa 2020”. Ponadto należy wziąć pod uwagę wpływ terytorialny polityk europejskich (Wolfe 2011).

Warto dodać, że najnowsze studia podkreślają znaczenie i potrzebę wspólnego podejścia do rozwoju regionalnego. W związku z koordynacją różni autorzy wskazują na rolę zarządzania wielopoziomowego w celu wspierania rozwoju regionalnego. Rośnie świadomość, że istnieją rozmaite współzależności między szczeblami władzy (Hooghe i in. 2010), również w formie współpracy transgranicznej (Perkmann 2006). Aktorzy z poziomu rządowego na szczeblu krajowym i ponadnarodowym w coraz większym stopniu współpracują z poziomami lokalnymi i regionalnymi w celu poprawy koordynacji i realizacji wspólnie uzgodnionych celów. Ponadto odpowiedzialność za opracowanie i wdrożenie polityki spoczywa na różnych szczeblach administracji, często również poprzez współpracę transgraniczną. Podejście to uwzględnia perspektywy kluczowych podmiotów regionalnych o znaczących interesach lokalnych. Jednakże w obszarze polityki regionalnej rosnąca liczba podmiotów może podważać kwestie wewnętrznej spójności (Bachtler, Yuill 2001).

Obok przejścia od spójności do kwestii konkurencyjności oraz od top-down governance do multi-level governance istnieje tendencja do integracji polityk. Tendencja ta jest widoczna nie tylko w politykach europejskich, lecz także w samych regionach, które pracują nad silniejszym dostosowaniem polityk regionalnych, przemysłowych i badawczych (Lagendijk 2011). Od lat osiemdziesiątych XX w. innowacje są coraz częściej stosowane w politykach rozwoju regionalnego. Pojawienie się i rozwój podejścia klastrowego są ściśle związane z polityką przemysłową i regionalną.

W ramach debaty na temat przyszłości nauki, technologii i innowacji (STI) oraz polityk regionalnych UE koncepcja inteligentnej specjalizacji zyskuje duże znaczenie (Vanthillo, Verhetsel 2012; Barca i in. 2012). Zamiast koncentrować się na dychotomii między konwergencją a konkurencyjnością można założyć, że owe strategie wzmocnią większą regionalną specjalizację i współpracę.

Bibliografia:

  1. Bachtler J., Yuill D. (2001). Policies and Strategies for Regional Development: A Shift in Paradigm? Regional and Industrial Policy Research Paper, 46. Glasgow: Europe an Policies Research Centre, University of Strathclyde.
  2. Barca F., McCann P., Rodríguez-Pose A. (2012). The case for regional development intervention: Place-based versus place-neutral approaches. „Journal of Regional Science”, 52(1): 134–152.
  3. Cabus P. (2002). Governance in Flanders’ regional policy: subregional platforms as development coalitions. „Belgeo”, 3: 277–294.
  4. De Brabander G., Vervoort L., Witlox F. (1992). Metropolis: over mensen, steden en centen. Leuven: Kritak.
  5. DG Regional Policy (2011). 2020: The role of regional policy in the future of Europe. „Panorama Magazine”, 39.
  6. Garcilazo J.E., Martins J.O., Tompson W. (2010). Why Policies May Need to be Place-Based in Order to be People-Centred, https://voxeu.org/article/why-policies-may-need-be-place-based-order-be-people-centred (dostęp: 27.12.2019).
  7. Grabher G. (1993). The weakness of strong ties: the lock-in of regional development in the Ruhr area. W: G. Grabher (red.), The Embedded Firm (s. 255–277). Londyn: Routledge.
  8. Hassink R., Klaerding C. (2011). Evolutionary approaches to local and regional development policy. W: A. Pike, A. Rodríguez-Pose, J. Tomaney (red.), Handbook of Local and Regional Development (s. 139–149). Londyn: Routledge.
  9. Hooghe L., Marks G., Schakel A.H. (2010). The Rise of Regional Authority: A Comparative Study of 42 Democracies. Londyn: Taylor & Francis.
  10. Kurowska-Pysz J. (2016). Opportunities for cross-border entrepreneurship development in a cluster model exemplified by the Polish-Czech border region. „Sustainability”, 8(3), https://www.mdpi.com/2071-1050/8/3/230/htm (dostęp: 27.07. 2019).
  11. Lagendijk A. (2011). Regional innovation theory between theory and practice. W: B. Asheim, R. Boschma, P. Cooke (red.), Handbook of Regional Innovation and Growth (s. 597–608). Cheltenham: Edward Elgar.
  12. Manzella G.P., Mendez C. (2009). The Turning Points of EU Cohesion Policy. Glasgow: University of Strathclyde.
  13. OECD (2009). How Regions Grow Trends and Analysis. OECD.
  14. OECD (2010). Regional Development Policies in OECD Countries. OECD.
  15. Perkmann M. (2006). Construction of new territorial scales: A framework and case study of the EUREGIO cross-border region. Regional Studies, 41(2): 253–266.
  16. Pike A., Rodríguez-Pose A., Tomaney J. (red.) (2010). Handbook of Local and Regional Development. New York: Routledge.
  17. Rodríguez-Pose A., Crescenzi R. (2008). Mountains in a flat world: why proximity still matters for the location of economic activity. Cambridge Journal of Regions Economy and Society, 1(3): 371–388.
  18. Scott J.W. (2000). Euroregions, governance, and transborder cooperation within the EU. W: M. van der Velde, H. van Houtum (red.), Borders, Regions and People (s. 104–115). London: Pion.
  19. Tödtling F. (2010). Endogenous approaches to local and regional development policy. W: A. Pike, A. Rodríguez-Pose, J. Tomaney (red.), Handbook of Local and Regional Development (s. 333–343). New York: Routledge.
  20. Vanthillo T., Verhetsel A. (2012). Paradigm change in regional policy: Towards smart specialisation? Lessons from Flanders (Belgium). „Belgeo”, 1–2: 1–16, DOI: 10.4000/belgeo.7083.
  21. Wintjes R., Hollanders H. (2010). The Regional Impact of Technological Change in 2020.
  22. Report to the European Commission. Brussels, DG Regional Policy, https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/studies/pdf/2010_technological_change.pdf (dostęp: 6.08.2019).
  23. Wolfe D. (2011). Place-based Development Policy: Implications for North America. Paper presented at the International Seminar on Regional Innovation Policies, Lund University.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER